După două victorii consecutive obţinute în final de jocuri, cu „U” Cluj şi Aerostar Bacău, a venit acum rândul ca Ripensia să cedeze în prelungiri. Roata s-a întors, iar roş-galbenii au suferit un eşec după un gol încasat în minutul 90+4.

În Trivale, băieţii noştri au început mai bine confruntarea. Iar după o jumătate de oră de joc, Andrei Dumiter a reuşit să deschidă scorul, după o acţiune personală. 1-0 pentru Ripensia a fost, de altfel, şi scorul înregistrat la pauză. Argeşenii au reuşit însă să întoarcă rezultatul în partea secundă. Mai întâi, Vasile Buhăescu a restabilit egalitatea, după ce a finalizat un contraatac în minutul 51. Golul care a făcut ca punctele să rămână în contul gazdelor a fost reuşit de amfitrioni în minutul 4 al prelungirilor. Ionuţ Şerban a centrat dintr-o lovitură liberă de la 35 de metri, lateral stânga, iar mingea a intrat în plasă, fără a mai fi atinsă de vreun jucător.

Iată cele două formaţii, care s-au duelat vineri, 10 mai, pe arena „Nicolae Dobrin” din Piteşti:

FC Argeş (antrenor Eduard Augustin): Grecu – Turda, Vişa, Hreniuc (’46, Florescu), Şerbănică – Buleică, Panait, Costin (’59, Şerban), Năstăsie (cpt.) (’83, Alin Popa) – Barbu, Buhăescu.

Ripensia UVT (antrenor Alexandru Pelici): Moldovan – Adi Popa (cpt.), Tînc, Apro, Străuţ – Stoi, Burdeţ – Chera (’80, Dobie), C. Stoica (’66, Drăghici), Dumiter (’57, Popovici) – Mansour.

Alexandru Pelici: „Nu am învăţat nimic din greşelile altora”

După eşecul suferit la Piteşti, antrenorul principal al Ripensiei UVT, Alexandru Pelici, a tras concluziile: „Nu am învăţat nimic din greşelile altora. Am luat gol la ultima fază, dintr-o lovitură liberă de la mare distanţă. Ar fi trebuit să fim mult mai responsabili, să avem personalitate. Nu am avut, nimeni nu a reuşit să atingă acea minge, care s-a dus în poartă. A fost o fază de cascadorii râsului. S-au arătat trei minute de prelungiri şi am luat gol în minutul 90+4 şi 30 de secunde. Păcat de munca noastră, căci nu am jucat rău. Nu meritam sub nicio formă să pierdem acest meci. Am avut numeroase situaţii de a face şi 2-0 şi 2-1. Nu am reuşit, însă, să realizăm mai mult pentru că am fost egoişti. Nu am fost o echipă şi mă refer în special la jucătorii din atac. Nu au pasat atunci când ar fi trebuit, iar asta ne-a costat. Trebuie spus, totodată, că am întâlnit o formaţie bună, cu jucători de calitate, care ne-au taxat atunci când au putut. Asta e, noi am ratat, iar ei au înscris la ultima fază, la o minge aruncată în careu. Sunt supărat şi dezamăgit, pentru că nu învăţăm nimic din greşelile altora. Singurul lucru bun e că a debutat Dobie”!

În următoarea etapă, cea de-a 35-a, Ripensia UVT va juca pe teren propriu, în compania unei alte formaţii de tradiţie din fotbalul românesc, Petrolul Ploieşti.