˝Ripi˝ a făcut ieri un prim pas spre gloria de altădată, așa cum era prefațată finala Cupei prin sloganul afișului meci, reușind să cucerească un trofeu chiar la sezonul de redebut. Astfel, galben-roșiii pregătiți de Radu Suciu și Ovidiu Olariu s-au impus cu 1-0 în fața Ghirodei, o echipă de temut a Diviziei D, întrecându-și adversarul la toate capitolele, după cum recunoaștea la final, fair-play, antrenorul acestora, Alin Miloș. Prin acest succes, clubul intră în posesia unui trofeu după 75 de ani de absența, de la titlul cu numărul 4 cucerit în 1938, urmând a avea și oportunitatea de a continua în fazele naționale ale Cupei României, care vor lua startul în luna iulie.
Timișorenii au început partida atacând, și, după 2 cornere mai puțin periculoase, Uzun a trecut pe lângă deschiderea scorului la capătul unei a treia lovituri de colț. A urmat un joc destul de modest de ambele părți, Ripensia având posesia și încercând să construiască, fără succes însă, iar adversarii practicând un joc închis, în apărare, mizând pe faza de contraatac. În minutul 24, Faimoc nu a reușit golul pentru Ghiroda, trimițând pe lângă poartă din poziție ideală, după o pasă venită de la Pătrașcu.
Ai noștri au continuat să construiască, reușind să-și mai creeze două ocazii până la pauză, prima după un corner la finalizarea căruia s-a aflat același Uzun, iar a două prin Boghian, care a fost servit excelent de Popa, primul nereușind să cadreze execuția de la marginea careului advers. Per total, a fost primă repriză în care s-au simțit emoțiile inerente unei finale jucate pe stadionul emblematic al orașului.
Roș-galbenii au ieșit mai montați de la cabine, dând impresia că emoțiile primului mitan au fost lăsate în vestiar. Radu, în minutul 47, avea o incursiune frumoasă pe partea dreaptă, la capătul căreia îi pasa excelent lui Boghian, în centrul careului, golgheterul Ripensiei nereușind să-l învingă însă pe goalkeeper-ul Mateescu. Trei minute mai târziu, Michi avea să îl încerce la rându-i pe portarul Ghirodei, care respingea cu dificultate șutul venit de la mare distanță. Aceste ocazii anunțau însă inevitabilul care urma să se întâmple în minutul 54. După o fază de toată frumusețea, cu numeroase pase consecutive reușite de ripensiști, a urmat traseul Cărpinișan-Mogoș-Michi-Radu-Costândana, care, cu execuții din prima, au mutat acțiunea de pe stânga pe partea dreaptă, unde Petrișor, cu assist-ul, îi centra pe jos, în mijlocul careului, lui Mogoș, care aducea bucuria golului în tabăra timișoreană.
˝Ripi˝ a continuat să controleze jocul și după deschiderea scorului, singura ocazie a divizionarei ˝D˝ venind din lovitură liberă, de la Constantin Popa, care trimitea puțin pe lângă de la 20 de metri. Păscăleanu a trecut pe lângă majorarea scorului în minutul 77, când țintea bara din 2 metri, cu toată poarta goală în față, după o fază creată de Boghian. În minutul 87, asistentul Damaschin a semnalizat un ofsaid, albastrii au marcat ulterior, dar golul nu a fost valabil.
Ripensia reușea, astfel, o victorie mare, în fața a peste o mie de spectatori prezenți pe ˝Dan Păltinișanu˝, care i-au aplaudat in picioare pe băieți la festivitatea de premiere. Așadar, povestea continuă în Cupa României, urmând a aștepta cu sufletul la gură numele următorului adversar. Până atunci însă, echipa se concentrează pe îndeplinirea obiectivului din campionat, și anume promovarea. Iar duminică, ne deplasăm la Gătaia, pentru un amical cu echipa din localitate, lider într-una din cele 3 serii ale ligii a 5-a.
De notat și faptul că ˝Ripi˝ rămâne neînvinsă în cele 20 de meciuri oficiale disputate de la reînființare, având un bilanț incredibil: 19 victorii, 1 egal, 128 de goluri marcate și doar 9 primite. Ripensia Timișoara - CS Ghiroda 1-0 (0-0) Stadion: Dan Păltinișanu Spectatori: 1200 Arbitri: Cătălin Botaș - Flaviu Damaschin, Andrei Nicolae-Chitoiu Observatori: Zaharie Ciev, Florian Mierea Ripensia: Filip – Petrisor, Uzun, Muresan, Carpinisan – Costandana, Michi – Radu, Mogos, Popa – Boghian. Au mai intrat Păscăleanu, Boangheș, Nichitean și Rumeaga.
Pe bancă: Iacob, Hota și Mihai.
Ghiroda: Mateescu – Faimoc, Plopeanu, Stanciu, Gruber, Straut, Patrascu, Bogdan, Popa I, Popa C, Baranyi. Au mai intrat Fundiur, Protopopu, Bura și Firuț. Pe bancă: Mercescu, Danci și Rus.
˝Eu nu am avut emoții, în schimb la jucători au fost vizibile, în special în prima repriză. Am jucat pe stadionul acesta vreo 6 ani și pot spune că m-au năpădit puțin amintirile când am văzut tablourile de pe tunelul de intrare. Contează mult pentru club acest trofeu câștigat, mai ales că s-a reușit această performanță chiar în primul sezon de la revenire. Contează foarte mult și pentru jucători, pentru că, s-a văzut, ei sunt peste nivelul eșalonului în care evoluează. Noi am reușit totuși să-i ținem, iar aceast trofeu reprezintă o răsplată pentru efortul depus de ei și înțelegerea și răbdarea de care au dat dovadă. Pentru noi a fost foarte important să câștigăm faza zonală, sigur, vom încerca să ajungem cât mai departe, eu zic că se poate, dar nu vom face un țel din asta˝, Radu Suciu, manager Ripensia
“A fost greu, am spus că îmi doresc această victorie zonală. Jucătorii au început greu, au fost timoraţi, aşa un stadion mare le distrage atenţia. Nu sunt obişnuiţi cu un stadion mare. După un început mai slab, am reușit să dominăm și sunt foarte mulţumit de rezultat şi calificare. Din păcate jocul nu a fost aşa plăcut. Vreau să felicit băieţii, dar şi echipa din Ghiroda, care a arătat respect competiţiei. Bineînţeles că această Cupă are însemnătate pentru că încercăm să mergem cât mai departe în această competiţie. Prin ea putem ajunge mai sus, fotbalistic vorbind să audă lumea de noi”, Ovidiu Olariu, antrenor FC Ripensia Timişoara
“Am pierdut meritat azi, au fost peste noi din toate punctele de vedere şi determinare şi aşezare în teren şi voinţă. Posibil să fie şi timorarea un motiv. Sperăm că ne vom reveni în campionat, şi din punct de vedere fizic suntem puţin depăşiţi. E posibil, dacă Faimoc marca să fi fost altcumva jocul, dar în prima repriză am jucat închis, am încercat să-i surprindem pe contraatac. În partea a doua am încercat să ieşim la joc şi de aceea au fost mai multe ocazii”, Alin Miloş, antrenor CS Ghiroda
Mai jos, galeria foto de la finală!






















